مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

در گذشته زمانی که به هر دلیلی دندان‌های فرد از بین می‌رفت دیگر کسی قادر به جایگزین کردن آن نبود؛ البته روش‌های قدیمی که به "پر کردن دندان" معروف هستند بسیار ضعیف عمل کرده و با یک ضربه کوچک از بین می‌رفتند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های مدرنی نظیر ایمپلنت دندان ابداع شده‌اند که بسیار مقاوم هستند. البته، این بدان معنا نیست که آن‌ها را به حال خود رها کنیم و باید به درستی از دندان‌های پرشده خود مراقبت کرد.

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

روش ایمپلنت دندان چند سالی است که مورد استقبال قرار گرفته و حداکثر تا 6 الی 7 سال دوام دارد. اما با اتخاذ رژیم غذایی مناسب می‌توان طول عمر آن را افزایش داد. در ادامه از زمان کاشت ایمپلنت تا زمان بهبودی کامل، نکاتی ارائه شده است که دانستن آن‌ها شما را در مراقبت از دندان‌های خود کمک می‌کند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت از ایمپلنت در روزهای اول

روز اول ممکن است ناحیه ایمپلنت شده متورم شود و مدام خونریزی کند. این امر با درد همراه و نشان از عملکرد مثبت بافت‌های لثه در ترمیم دندان دارد. از این رو، هرگز به محل جراحی دست نزنید و هرگز از مسواک‌های سفت استفاده نکنید. کافیست دهان خود را با محلولی که پزشک به شما می‌دهد روزانه 2 مرتبه بشویید.
سعی کنید دندان‌های خود را بر روی پانسمان فشار دهید تا مانع جابجایی آن شوید. تنها زمانی پانسمان را تعویض کنید که خونریزی شدید باشد و تمام آن را خون فرا گرفته باشد. در غیر این صورت موجب التهاب لثه خود خواهید شد.

مراقبت از ایمپلنت در هفته‌ دوم

پس از گذشت یک هفته، کم‌کم جای زخم‌ها کم شده و دیگر خبری از خونریزی نخواهد بود. البته آثار خون‌مردگی‌ها هنوز پابرجاست و باید با رعایت نکات بهداشتی اقدام به از بین بردن آن‌ها کنید. اگر در این حین با آثار کبودی مواجه شدید، نترسید، این نشانه خوبیست و لثه‌ها در حال بهبود و ترمیم شدن هستند.
موارد دیگری نظیر خشکی لب، گرفتگی گلو و تورم لپ‌ها نیز پس از جراحی ایمپلنت طبیعی بوده و نباید سبب نگرانی شما شوند. بنابران با گذشت 1 هفته از کاشت ایمپلنت، لازم است به ماند روال سابق دندان‌های خود را مسواک و نخ دندان کنید. همچنین شوینده‌هایی که پزشک تجویز کرده را به موقع مصرف کرده و روند درمان را تسریع بخشید. به یاد داشته باشید که از این شوینده‌ها زیاد استفاده نکنید؛ چراکه موجب تغییر رنگ دندان‌های شما خواهند شد. خوشبختانه در کلینیک‌های معتبر نظیر مانادنت، مشاوران باتجربه بیماران را تا زمان بهبودی کامل راهنمایی می‌کنند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

سوالات رایج در خصوص مراقبت‌های پس از ایمپلنت

بعد از کاشت دندان به روش ایمپلنت سوالاتی مطرح می‌شود که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

  • آیا قورت دادن آب دهان و تف کردن موجب تشدید خونریزی می‌شود؟ بله! بهتر است تا 2 الی 3 روز از انجام این کار خودداری کنید تا روند بهبود دندان‌ها سریع‌تر طی شوند.
  • بهترین محلول برای شستشوی دهان چیست؟ محلول کلرهگزیدین بهترین محلول برای شستشوی دهان در هفته‌های اول بوده و موجب پاکیزگی خون‌مردگی‌ها می‌شود. مصرف این محلول را روزانه 3 مرتبه و تا زمان کشیدن بخیه‌ها ادامه دهید.
  • تا چه زمان لثه‌هایمان متورم می‌ماند؟ تا 3 الی 4 روز وجود تورم در محل جراحی طبیعی بوده و پس از آن به مرور از بین خواهند رفت.
  • آیا مصرف نوشیدنی پس از ایمپلنت دندان مجاز است؟ بله! شما می‌توانید با خیالی آسوده مایعات بنوشید و حدالمقدور از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید.

بهتر است کاشت ایمپلنت را به دست پزشکان حاذق بسپارید تا دومرتبه مجبور به جراحی نشوید. کلینیک مانادنت با در اختیار داشتن کادری مجرب، شما را در بهبود دندان‌هایتان کمک کرده و با ارائه خدمات خود دندان‌های شما را تا چندین سال ضمانت می‌کند.

نوشتن دیدگاه
دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم