جراحی دندان عقل

دندان عقل به عنوان دندانی که پس از طی کردن سن بلوغ و در یک بازه زمانی خاص نمایان می‌شود، دارای فضای کمی برای رشد در دهان می‌باشد؛ چرا که در این دوره فرد تمام دندان‌های اصلی خود را در دهان دارد و دندان عقل با فشار به آن‌ها مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌کند. این دندان زمانی که نتواند رشد کند باعث بروز درد، عفونت و مشکلاتی برای فرد خواهد شد.
این فرآیند بعد از تشخیص دندانپزشک جراح با توجه به اینکه دندان عقل در چه جایگاهی قرار دارد و چه مشکلاتی را ایجاد کرده است در صورت صلاح‌دید جراحی خواهد شد. این جراحی می‌تواند با بیهوشی موضعی، عمومی یا آرام بخش انجام شود.
در کلینیک تخصصی دنداپزشکی مانادنت برای معاینه و جراحی دندان عقل، اصولی مورد توجه قرار می‌گیرد که به بیمار کمک می کند کمترین میزان درد و بهترین درمان را انتخاب کند و دوره نقاهت کوتاه‌تری را طی نماید.

جراحی دندان عقل

چگونگی جراحی دندان عقل

نحوه درمان و جراحی با برش لثه بیمار آغاز می‌ شود تا جراح دسترسی کامل به دندان عقل داشته باشد. این برش به گونه ای است که لثه بیمار متحمل کمترین میزان پارگی شود. اگر استخوانی که راه دید جراح را می‌بندد وجود داشته باشد، توسط جراح با ظرافت و دقت بالایی با بهره‌گیری از تجهیزات تخصصی و پیشرفته برداشته خواهد شد.
در صورتی که دندان عقل اندازه بزرگی داشته باشد، با توجه به تشخیص پزشک و جراح آن را به قطعات کوچک‌تری تقسیم ‌می‌کنند. در این مرحله ممکن است صدای شکستن و ترک خوردن دندان‌ها احساس شود که امری کاملا طبیعی است. جراح قطعات مربوطه را خارج می‌کند. در این فرآیند‌ها جراح از ابزار تخصصی برای لق کردن دندان و خروج آن از لثه استفاده می کند. بیرون آوردن دندان از لثه با انبر مخصوصی که فورسپس نام دارد انجام می‌شود.
درد و نقاهت در جراحی دندان عقل به این صورت است که اگر این عمل به طور صحیح و حرفه‌ای انجام شود بیمار با کمترین حالت از درد مواجه خواهد شد، اما ممکن است اندکی فشار را احساس کند. در جراحی این دندان معمولا با فشار وارده به لثه برای بیرون آوردن دندان، منجر به آسیب بافتی در لثه فرد می شود و تجربه دردناکی را برای او رقم خواهد زد.

جراحی دندان عقل
بعد از اتمام جراحی برای جلوگیری از خونریزی و بستن لثه چاک خورده آن را بخیه می‌زنند. البته داشتن مقداری خونریزی بعد از جراحی دندان عقل طبیعی به نظر می‌رسد و دندانپزشک با قرار دادن پانسمان روی آن، مانع از خونریزی می‌شود. به طور معمول تا حدود یک ساعت پس از جراحی گاز استریل روی محل جراحی خواهد ماند.
عوارضی مانند تورم و تغییر رنگ لثه و اندکی درد بعد از جراحی کاملا طبیعی است و بعد از مدت زمان دو تا سه روز این عوارض به مرور بهبود خواهند یافت. البته برای تسکین درد با تجویز دندانپزشک بیمار می‌تواند از مسکن استفاده کند. بعد از گذشت چند روز بیمار به راحتی می‌تواند دهان خود را باز کند و در این مدت بهتر است از غذاهای نرم و آبکی استفاده کند. اگر دندان عقل از قبل دارای عفونت باشد، بیمار می‌باید قبل و بعد از آن از آنتی بیوتیک استفاده کند تا اثرات عفونت به طور کامل از بین برود. پس از پایان جراحی برای تسریع در بهبودی بیمار باید تمامی دستورات و توصیه های دندانپزشک رعایت شود.

جراحی دندان عقل

زمان جراحی دندان عقل

اگر دندان عقل به شکل ناصحیحی در دهان فرد رشد کند و برای بیمار آزاردهنده شود، زمان جراحی آن فرا رسیده است. ممکن است این دندان تا نیمه از لثه بیرون بزند و آن را چاک دهد و یا به شکلی نهفته درون لثه بماند که با فشار به دندان‌های دیگر و بروز عوارضی مانند پوسیدگی، عفونت و .. دردناک و متورم شود.
البته این بدان معنا نیست که اگر دندان عقل فاقد درد یا مشکلات یاد شده بود به طو قطع این دندان نیا به جراحی یا کشیدن ندارد. برای تشخیص درست بعد از مراجعه به دندانپزشک و گرفتن عکس‌ از دندان وضعیت آن مشخص خواهد شد.

جراحی دندان عقل
کلینیک تخصصی دندانپزشکی مانادندت، دارای تیمی حرفه‌ای از دندانپزشکان و جراحان با تبحر است که با استفاده از تجهیزات لازم، مدرن و به روز در جهت سلامت و بهداشت دهان و دندان کوشش می کنند. آنها با دارا بودن بالاترین سطح از توانایی و مهارت در انجام تمام امور مربوط به دندانپزشکی بالاخص موارد مربوط به دندان عقل و جراحی آن، در خدمت بیماران عزیز خواهند بود.

دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم