لمینت دندان

آرزوی داشتن لبخندی زیبا برای اکثر مردم به برخی دلیل، از جمله بد شکل بودن دندان ها هر کسی نمی تواند به این رویای خود دست یابد. متخصصان ترمیم دندان و زیبایی برای رفع این مشکل مردم راه ها و روش هایی از جمله لمینت دندان را پیش پای مردم می گذارند.

لمینت چیست؟

لمینت ها از جنس پوسته هایی با ضخامتی نازک هستند که مخصوص و منحصر به ویژگی هایی که دندان هر فرد دارد، ساخته می شود. این پوسته ها که بر روی دندان می نشینند، از مواد با رنگ طبیعی نزدیک به رنگ دندان ساخته می شوند. لمینت به بخش جلویی دندان وصل می شود. این عمل باعث می شود تا مواردی در مورد دندان فرد تغییر کرده و لبخندی زیبا برایش فراهم آورد. این موارد عبارت اند از رنگ، طول و ظاهر دندان ها.

لمینت دندان چگونه انجام می‌شود؟

لمینت کردن مراحل مختلفی دارد. در اولین مرحله مینای دندان کمی تراشیده می شود تا از ضخامت آن کاسته شده و آماده شود. بعد از تراشیدن مینا، برای ساخت لمینت مناسب باید از دندان قالب گیری شود. برای کاهش حساسیت دندان و محافظت از آن تا موقع وصل شدن لمینت باید از یک روکش موقتی استفاده نمود. برای مرحله آخر، لمینت آماده شده بر روی دندان های مشخص وصل می شود.

 لمینت دندان

انواع لمینت

لمینت دارای دو دسته است:

 • لمینت سرامیکی

 • لمینت کامپوزیتی

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی چیست؟

لمینت دارای دو نوع مختلف است که این دو نوع از نظر های گوناگون با هم تفاوت دارند.

 • مقاومت: لمینت سرامیکی نسبت به نوع کامپوزیتی آن از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است.
 • دوام رنگ: در نوع سرامیکی دوام رنگ، شکل و زیبایی بیشتر است.
 • تراش خوردن مینا: در لمینت از نوع سرامیکی تراش مینا احتیاج نمی باشد.
 • قیمت: نوع کامپوزیتی لمینت از قیمت کمتری برخوردار است.

در چه شرایط و مواردی از لمینت دندان سرامیکی استفاده می شود؟

لمینت سرامیکی به معنای استفاده از لایه نازک سرامیک به جای مینای دندان است که از این عمل برای مواردی همچون ترمیم دندان های پوسیده که تغییر رنگ داده اند، بستن فاصله ی ایجاد شده بین دو دندان، ترمیم دندان هایی که دچار بهم ریختگی جزئی هستند، بهبود ظاهر دندان های لب پر شده یا شکسته و بهبود دندان های لکه دار مادرزادی از این دست مشکلات استفاده می شود.

لمینت سرامیکی در چه شرایطی گزینه مناسبی نیست

لمینت سرامیکی در چه شرایطی گزینه مناسبی نیست؟

لمینت دندان برای بعضی موارد پیشنهاد نمی شود. این موارد شامل دندان هایی می شود که بر اثر سایش زیاد طول خود را از دست داده اند و یا کسانی دندان های بیرون زده دارند. این موارد البته شامل دندان هایی که ضخامت مینای خود را از دست داده اند و یا کسانی که به بهداشت دهان و دندان اهمیت نمی دهند هم صادق است.

لمینت سرامیکی دندان چه مزایایی دارد؟

لمینت سرامیکی نکات مثبت زیادی دارد و همین نکات باعث شده که برای زیبایی و ترمیم دندان ها به کار گرفته شود. این نکات در ادامه نام برده شده اند:

 • زیبایی و چشم نوازی آن طبیعی است
 • در برابر لکه دار شدن و تغییر رنگ مقاوم است
 • در مقابل روکش های کامپوزیتی استحکام و مقاومت بالا تری دارد
 • برای نصب به بی حسی نیاز ندارد

لمینت سرامیکی چه معایبی دارد؟

لمینت سرامیکی چه معایبی دارد؟

جدای از مزایایی که لمینت سرامیکی دارد، در مقابل دارای یک سری معایب نیز هست. این لمینت ها متاسفانه تعمیر نمی شوند و اگر ترک بردارند باید کاملا تعویض شوند و اگر مینای دندان ها زیاد خراش بردارد، این لمینت می تواند به راحتی بیافتد. همچنین کسانی که دندان های پوسیده دارند و یا عمل پر کردن دندان را قبلا انجام داده باشند، نمی توانند لمینت کنند. در واقع لمینت سرامیکی هزینه های بالایی نسبت به دیگر درمان ها نیز دارد.

لمینیت کامپوزیتی دندان

نوعی دیگر از لمینت، استفاده از کامپوزیت هست که برای مواردی که در ادامه ذکر می شوند، کاربرد دارد. این موارد عبارت اند از:

 • بد شکلی های دندان ها
 • بهبود و ترمیم تغییر رنگی که دندان ها می کنند
 • از بین بردن فاصله های جزئی بین دندان ها
 • اصلاح، بهبود و ترمیم ترک روی دندان و یا شکستگی جزئی آن
 • بهبود دندان هایی با لبه شکسته شده

لمینت کامپوزیتی در چه شرایطی گزینه مناسبی نیست؟

لمینت کامپوزیتی در چه شرایطی گزینه مناسبی نیست؟

همانطور که در رابطه با لمینت سرامیکی گفته شد، در چند شرایط استفاده از لمینت کامپوزیت پیشنهاد نمی شود. شرایطی که باعث می شود از این نوع لمینت استفاده نشود، در ادامه ذکر شده اند. بعضی از افراد از عادات بد در جویدن یا سایش شدید دندان رنج می برند یا به بهداشت دهان و دندان خود هیچ اهمیتی نمی دهند و گاهی بعضی افراد دندان های به شدت تراز نشده دارند. این افراد نمی توانند از لمینت کامپوزیت استفاده نمایند.

آیا لمینت دندان عوارض دارد؟

لمینت دندان با همه خوبی هایی که دارد، شامل عوارضی احتمالی نیز هست. در بعضی از افرادی که لمینت انجام داده اند ممکن است تا مدتی بعد از درمان حساسیت به سرما یا گرما ایجاد شود. گاهی مواد تشکیل دهنده ممکن است شکسته شوند و یا در مناطق لمینت شده نزدیک به لثه، تغییر رنگ ایجاد شود.

ملاحظات پس از لمینت دندان

بعد از فرآیندی که فرد برای لمینت در دندان پزشکی انجام می دهد، باید بیش از پیش به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود بپردازد. علاوه بر این، فرد باید از دستگاه پیزوالکتریک جرم گیری استفاده کند. جدای از این موارد، بعضی از دهانشویه های موجود در بازار تاثیرات مخربی بر روی لمینت دندان دارند به همین دلیل باید از دهانشویه هایی که توصیه می شود استفاده کرد.

آیا لمینت دندان میتواند جایگزین ارتودنسی دندان شود؟

اگر فردی دارای مشکلات شدید بایت و مال اکلوژن داشته باشد نمی تواند به لمینت برای درمان روی بیاورد. اما اگر این مشکلات خفیف باشند، می توان روی لمینت حساب باز کرد.

 

دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم