جراحی لثه

بیماری پریودنتال (لثه) می تواند عفونتی خطرناک باشد. اگر این بیماری درمان نشده بماند، می تواند ساختارهای حیاتی لثه که دندان را محافظت می کند و دندان را در فک نگه می دارد را از بین ببرد. نتیجه نهایی این است که دندان می افتد و هم به سلامتی و هم به ظاهر شما آسیب می رسد. کنترل بیماری لثه و در نهایت بازگرداندن سلامت و ظاهر لثه ی آسیب دیده و استخوان حامی دندان نیاز به درمان فوری دارد. در بعضی مواقع حتی نیاز به جراحی نیز است. جراحی لثه بیماری های سطح متوسط تا پیشرفته را درمان می کند.

متخصص لثه

اگر متخصص لثه به شما گفت که نیاز به پیوند دارید نترسید. جراحی لثه آنچنان که بد و دردناک به نظر می رسد نیست. پیوند لثه ممکن است برای محافظت از دندانتان در برابر آسیبی که به لثه وارد می شود یا بهبود ظاهر شما هنگام لبخند زدن لازم باشد.
بیشتر افراد بعد ار عمل جراحی درد خفیف تا متوسطی را تجربه می کنند که با مسکن های بدون نسخه قابل کنترل است. اگر دچار ورم متوسط هستید، سعی کنید پک یخ را در جایی که ورم کرده بگذارید. و اگر متخصص لثه شما آنتی بیوتیک را پیشنهاد می کند، مطمئن باشید که توصیه های او را با احتیاط دنبال می کنید. خطر خونریزی و ورم بعد از جراحی کم است. اگر با مشکل روبرو شدید با متخصص لثه خود تماس بگیرید.

آیا جراحی لثه دردناک است ؟

جراحی فلپ لثه یکی از روش های کاربردی برای دسترسی به پاکت های عمیق عفونت یافته و تمیز کردن آنها است. جراح که معمولا متخصص لثه است، شکافی سه طرفه در بافت لثه ایجاد می کند که یک طرف آن به جریان خون متصل است. باز کردن شکاف در این عمل مثل باز کردن پاکت نامه است، جراح می تواند به پاکت های عمیق پریودنتال (لثه) دسترسی پیدا کند تا عمل برداشتن پلاک دندان و همچنین ترمیم بافت لثه انجام گیرد. وقتی اینکار انجام می گیرد جراح شکاف های ایجاد شده را بوسیله ی بخیه می دوزد.

بسيارى از بيماريهاى سيستميك تظاهراتى در دهان دارند كه ممكن است به صورت سوزش، تورم، پوسته پوسته شدن، زخم، تغيير رنگ و… در لثه ديده شوند. در اين موارد، تشخيص صحيح و افتراق اين بيمارى از التهاب لثه ناشى از جرم و پلاك بسيار مهم مى باشد. همچنين نمونه گيرى و درمان ضايعات لثه اى نظير كيست ها و توده هاى بافت نرم لثه و اطراف دندان به شكلى كه حداقل آسيب به ساختارهاى نگهدارنده دندان وارد شود اهميت ويژه اى دارد.

تکنیک های جراحی لثه

تکنیک های های ترمیم و احیای بافت و استخوان از دست رفته نیز ممکن است بکار گرفته شود. این روش شیوه های مختلف پیوند را استفاده می کند تا بافت را از بالای سقف دهان بیمار یا از منبع دیگری گرفته و به جایی که نیاز است پیوند کند. در مکان جدید پیوند مانند داربستی برای بافت لثه جدید عمل می کند تا بافت رشد وپرورش یابد. این تکنیک های ریز جراحی نه تنها نیازمند مهارت بسیار دقیق وهنرمندانه برای پیوند بافت است تا بیشترین رشد را داشته باشد بلکه نیاز است جذابیت ظاهری نیز کاملا حفظ شود.

در مواردی که بیمار مبتلا به بیماری لثه است، دندانپزشک می تواند از لیزر دیودی برای برداشتن بافت متورم لثه از ریشه ی دندان استفاده کند. وقتی بافت برداشته می شود، ریشه دیده می شود و دندانپزشک عمل تمیز کردن سطح ریشه ( فرایند برداشتن پلاک که زیر سطح لثه ساخته می شود) را انجام می دهد. این در نهایت باعث می شود ناحیه بین لثه و دندان بهبود یافته و ترمیم شود. عمل لیزری لثه در زمان کوتاهی انجام گرفته و بیمار در زمان کوتاهتری بهبودی خود را بدست می آورد.

جراحی لیرزی لثه

درمان لثه درد

درمان بیماری لثه، مثل انجام جراحی به معنای معالجه ی کامل نیست و امکان وقوع دوباره بیماری همیشه هست. بهداشت و نگهداری مناسب توسط شما برای پیشگیری از این امر ضروری است. جراحی لثه به منظور ترمیم و احیای استخوان از دست رفته و کمک به ایجاد محیطی مناسب در اطراف دندان و لثه است تا تمیز و نگهداری از آنها آسانتر شود. جراحی لثه باید بعنوان بخشی از استراتژی کلی برای توقف پیشرفت بیماری پریودنتال (لثه) قلمداد شود که می تواند بهبودی را حاصل کند. این بهبودی به شما اجازه خواهد داد تا دندان های طبیعی خود را سال های بسیار حتی تا آخر عمر خود داشته باشید.

جراحی پوشش ریشه لثه:

یکی از جراحيهاى لثه جراحى هاى پلاستيك و زيبايى لثه ميباشد كه در افرادى انجام ميشود كه تحليل لثه دارند يا به دليل ساختار لثه اى كم حجم و نازك آسيب پذيرى زيادى در مقابل تحليل لثه دارند.

بعد از جراحی لثه باید چکار کنیم ؟

کمی بعد انجام عمل قادر خواهید بود به خانه بروید. همچنین متخصص لثه شما ممکن است شما را یک یا دوساعت نگه دارد تا مشاهده کند و مطمئن شود که مشکلی در ارتباط با پیوند شما وجود ندارد. در طول هفته ی اول و دوم بعد از جراحی سعی کنید غذاهای نرم و سرد بخورید تا پیوند لثه شما آسیب نبیند. شما نباید غذاهای سفت و گرم بخورید به این دلیل که می توانند پیوند شما را سوزانده و ملتهب کنند.
غذاهای مناسب برای دوره بعد از جراحی : تخم مرغ مخصوصا آب پز شده ، ماست ، سبزیجاتی که پخته و نرم شوند ، پنیر کلبه( پنیر سفید نرم) ، بستنی ، انواع ژله .
متخصص لثه شما احتمالا توصیه می کند که از دهان شوی ضد میکروب برای چند هفته استفاده کنید ، تا از عفونت جلوگیری شود ، پلاک دندان شما تخریب شود و مشکلی با پیوندتان پیش نیاید. نباید در ناحیه ای که جراحی شده مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید تا وقتی که دکتر اینکار را ایمن بداند. مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ناحیه ای که خوب شده می تواند زخم بخیه را باز کرده و باعث عفونت شود. اگر با هرگونه درد یا ناراحتی مواجه بشوید داروی بدون نسخه مانند ناپروکسن (داروی ضد التهاب ) ممکن است درد شما را تسکین بدهد. تا زمانی که دکتر اجازه نداده ورزش یا فعالیت های سخت وحرکتی انجام ندهید.

بعد از جراحی لثه باید چکار کنیم ؟

طی یک یا دو هفته پیوند لثه شما باید کاملا بهبود یابد. شما باید یک یا دو هفته بعد از عمل از متخصص لثه خود وقت ویزیت بگیرید تا تشخیص بدهد که آیا پیوند شما به طور کامل بهبود یافته و موفقیت آمیز بوده است. بعد از دوهفته باید قادر به مسواک زدن و نخ کشیدن دندانتان باشید. بهبود کامل ناحیه ی پیوند زده شده حتی ممکن است یک ماه یا بیشتر هم طول بکشد ، بستگی به سلامت کلی شما و چگونگی خوب نگهداری کردن از دهانتان در طول دوران بعد از جراحی دارد.

 

دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم