کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در تهران از متداول ترین مواد در کلینیک های دندانپزشکی هستند که عمدتاً برای بازسازی زیبایی دندان های قدامی (جلویی) و همچنین برای پر کردن یا ترمیم دندانهای خلفی (عقبی) مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور انطباق با نیازهای خاص هر بیمار، انواع مختلفی از کامپوزیت ها با ویژگی ها و روشهای مختلف استفاده در حیطه ی دندانپزشکی رایج شدند و بعضی اوقات انتخاب مناسب ترین کامپوزیت دندان برای هر مورد بالینی می تواند کمی گیج کننده باشد. برای انجام کامپوزیت دندان در تهران می توانید به کلینیک دندانپزشکی مانادنت مراجعه نمایید.

کامپوزیت دندان چیست؟

رزین های کامپوزیت، که به عنوان پر کننده های سفید یا رنگ دندان شناخته می شوند، جایگزین محبوبی برای پر کردن سنتی آمالگام است. مطالعات اخیر نشان داده است که آمالگام، که به عنوان پر کننده ی نقره و جیوه مورد استفاده قرار میگیرد، از نظر محیطی غیر دوستانه است و به دلیل وجود مقادیر بالای جیوه در آن باعث ایجاد مشکلات بهداشتی و سلامتی می شود . رزین های کامپوزیت یک جایگزین با دوام و محکم برای پر کننده های قدیمی به حساب می امد.

تاریخچه کامپوزیت دندان

دندانپزشکان استفاده از رزین کامپوزیت دندان را در اواخر دهه 1960 و فقط برای پر کردن دندانهای جلویی شروع کردند. در دهه 1970، کامپوزیت های رزین یو وی با نور کم، به عنوان یک راه حل بهتر معرفی شدند. با این حال، محدودیت ها و خطرات ناشی از امواج فرابنفشیف جدیدی از سیستم های میکرو پر کننده به بازار اروپا معرفی شدند و نسبت به کامپوزیت های قبلی پایداری رنگ و مقاومت بیشتری داشتند. در سال 1981 ، کامپوزیت های میکرو پر کننده به طرز چشمگیری بهبود یافته و تکنیک های جدیدی برای هرچه بهتر شدن به آن اضافه شد.
علاوه بر این، از نظر بالینی، کامپوزیت های دندانپزشکی همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهند و مدل های جدید بطور مداوم در بازار ظاهر می شوند تا با نیازهای مختلف هر نوع درمان سازگار شوند. همین امر باعث می شود که از خودمان سؤال کنیم.

کامپوزیت دندان

چگونه مناسب ترین کامپوزیت دندان برای هر مورد بالینی را انتخاب کنیم؟

ما این مقاله را تهیه کردیم که انواع مختلف کامپوزیت های دندانی موجود، و کاربردهای اصلی آنها در دندانپزشکی را تجزیه و تحلیل کنیم.
انواع کامپوزیت های دندانی و کاربردهای اصلی آنها در دندانپزشکی:

کامپوزیت قدامی (دندان های پیشین):

کامپوزیت قدامی، که به آن کامپوزیت های زیبایی نیز گفته می شود، برای ترمیم دندان هایی که طبیعی و زیبا بودن آنها از اهمیت زیادی برخوردار است استفاده می شود. مزیت اصلی کامپوزیت های زیبایی این است که می توان آنها را جوری جلا داد که سفیدی و درخشش آنها طولانی مدت و ماندگار باشد، به همین دلیل مناسب ترین کامپوزیت در ترمیم های زیبایی قدامی در دندانپزشکی هستند. این کامپوزیت ها امکانی برای دندانپزشک فراهم میکنند که در آن بدون نیاز به کنده کاری و شکل دندان را تغییر دهند.

کامپوزیت های خلفی (پسین):

کامپوزیت خلفی مخصوصاً برای ترمیم دندانهای عقبی و آسیاب مشخص شده است. این کامپوزیت ها با در نظر گرفتن افزایش فشار استرستیکی که ترمیمهای خلفی در معرض آن قرار دارند، طراحی شده اند.در نتیجه کاربرد آنها ترمیم دندان را بسیار مطمئن و ماندگار می کند.

تاریخچه کامپوزیت دندان

کامپوزیت های سیال

کامپوزیت سیال در اصل به خاطر قابلیت سازگاری عالی و سیال بودنی که دارد منحصر به فرد شده است. این قابلیت به دندانپزشک سهولت زیادی در کار با کامپوزیت می دهد. در دندانپزشکی از کامپوزیت های مایع برای پر کردن حفره های کوچک در دندان ها مانند منافذ، شکاف یا پوسیدگی های ریز استفاده می شود.

کامپوزیت های جهانی

کامپوزیت های جهانی برای استفاده در ترمیم های زیبایی دندانهای قدامی و خلفی طراحی شده است. برای مطابقت با رنگ مینای دندان، این کامپوزیت ها در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود هستند. کامپوزیت جهانی را می توان در قالب های مختلف از جمله سرنگ، کپسول یا مایع یافت.
کامپوزیت های خود درمانی:
در کامپوزیت هایی که دارای پلیمریزاسیون دوگانه یا خود درمانی هستند، انجام فرآیند پلیمریزاسیون با نور ضروری نیست. به همین دلیل از این کامپوزیت ها برای ترمیم مرکزی استفاده می شود. از کامپوزیت خود درمانی برای پر کردن حفره ها در دندانهای خلفی که حرکت و مکانیک بیشتری را پر کردن حفره های بسیار بزرگ در دندانهای قدامی، استفاده می شود.

کامپوزیت های پرکننده بالک

کامپوزیت های پرکننده ی بالک برای جلوگیری از قرار دادن چندین لایه یا انجام کل ترمیم در فقط یک لایه طراحی شده اند. مواد مختلف آنها از طریق افزودنی های ویژه برای عملکرد بالینی خوب، حتی در استفاده از حجم زیاد کامپوزیت مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این کامپوزیت خیلی ساده در محل خود قرار می‌ گیرد و در وقت و زمان عملیات صرفه جویی می کند.

کامپوزیت های ارتودنسی

کامپوزیت های ارتودنسی، رزین هایی هستند که برای درمان های ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان مثال، برای براکت ها، پیوند ارتودنسی باند ها و غیره استفاده می شوند. آنها به صورت سرنگ یا به عنوان خمیر در کارتریج یافت می شوند.

 کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در تهران و دنیای امروز

امروزه، پر کردن دندان ها به کامپوزیت وابسته است. کامپوزیت ساختار را تقویت می کند و استحکام اصلی دندان را حفظ می کند. آنها برای ترمیم دندان های پوسیده، تراشیده، شکسته یا فرسوده استفاده می شوند. کامپوزیت های مدرن را می توان در دندانهای جلویی یا پشتی استفاده کرد. آنها از ترکیبی از پلاستیک های غیر سمی، پلاستیکی و دانه های شیشه ای ساخته شده اند و برای ترمیم دندان های شکسته و همچنین ترمیم های زیبایی ایده آل هستند.
همانطور که می بینید صدها گزینه کامپوزیت در اختیار ماست که می توانیم بسته به نیازمان یکی را برگزینیم. امیدواریم که این مقاله به شما در انتخاب مناسب ترین روش برای هر درمان و اطمینان از موفقیت در استفاده از آن کمک کند.

دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم