جرم گیری دندان

حتی اگر در خانه بسیار از دندان های خود مراقبت کنید همچنان باکتری هایی در دهان خود دارید. آنها با پروتئین ها و فرآورده های غذایی مخلوط می شوند تا پلاک دندانی را تشکیل دهند. این ماده چسبناک دندانهای شما را می پوشاند، زیرخط لثه شما قرار می گیرد و به دندان می چسبد. پلاک دارای باکتری هایی است که می توانند به مینای دندان آسیب رسانده و باعث ایجاد حفره شوند. اما اگر پلاک را مرتب از بین ببرید، می توانید از پوسیدگی دائمی دندان و بیماری لثه جلوگیری کنید.
به هرحال اگر پلاک روی دندان های شما بماند و به جرم سخت شود، مشکلات بزرگتری ایجاد می شود. جرم در زیر و بالای خط لثه تشکیل می شود. بسیار زمخت است و می تواند منجر به پس رفتن لثه و بیماری آن شود که باید با استفاده از ابزارهای ویژه در مطب دندانپزشکی برداشته شود.

قیمت جرم گیری دندان

قیمت جرم گیری دندان بسته به نوع وسیله ای که با آن جچرم گیری می شود و تکنولوژی که انتخاب می شود، متفاوت است. با ما همراه باشید تا در ادامه نکاتی را در خصوص جرم گیری دندان ارائه دهیم.

چگونه جرم روی دندان ها و لثه ها تأثیر می گذارد؟

جرم می تواند مسواک زدن و نخ دندان را برای شما سخت تر کند. هر نوع جرمی که بالای خط لثه شما تشکیل شود می تواند برای شما بد باشد. دلیل آن این است که باکتری های موجود در آن می توانند لثه های شما را تحریک کرده و به آنها آسیب برسانند. با گذشت زمان، این ممکن است به بیماری لثه مترقی منجر شود.
خفیف ترین شکل بیماری، التهاب لثه می باشد. در صورت مسواک زدن، نخ دندان، استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده و تمیز کردن و مراجعه منظم به دندانپزشکی معمولاً می توان آن را متوقف و یا معکوس کرد. اگر اینگونه نباشد، وضعیت دندان ها می تواند بدتر شود. سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با بیماری لثه، مواد شیمیایی ترشح می کند و آنها را با باکتری هایی که بیرون می آید مخلوط می کند. تخريب حاصل از اين واكنش ايمنى می تواند به استخوان ها و بافت هایی که دندان های شما را در جای خود قرار می دهد، آسیب برساند. همچنین برخی از مطالعات باکتریهای موجود در بیماری لثه را به بیماری های قلبی و سایر مشکلات سلامتی مرتبط می سازد.

نحوه جرم گیری دندان

دو نوع جرم گیری وجود دارد. جرم گیری دستی(جرم گیری سطحی) و جرم گیری با دستگاه. در جرم گیری دستی دندانپزشک با کمک یک ابزار و به صورت دستی کار جرم گیری را انجام می دهد. در صورتی افراد می توانند از روش اول استفاده کنند که جرم روی دندانشان ناچیز باشد و این روش به همه افراد توصیه نمی شود. در روش دوم از ابزارهای پیشرفته تخصصی استفاده می شود. که به هیچ وجه دردناک نیست و جرم روی دندان توسط دندانپزشک کاملا برداشته می شود.

نحوه جرم گیری دندان

چرا باید دندان ها را جرم گیری کنیم؟

در حالی که همه ما از طرق مختلف مانند مسواک زدن منظم، استفاده از نخ دندان و... به بهترین وجه تلاش خود را برای سالم ماندن دندان ها می توانیم انجام دهیم، تمیز کردن حرفه ای دندانها، از بین بردن زردی دندان و... را که نمی توانیم انجام دهیم. جرم گیری دندان با کاهش چشمگیر مقدار پلاک و جرم روی دندان، احتمال ابتلا به حفره روی دندان یا بیماری لثه را کاهش می دهد. اگر بیماری لثه شروع به شکل گیری کند، این بافت شل می شود.

هر چند وقت یک بار نیاز به جرم گیری دندان است؟

سوالات متداولی که در این باره وجود دارد این است که یک فرد هرچند وقت یک بار باید دندان های خود را جرم گیری کند؟ پاسخ به این پرسش این است: جواب این سوال به شرایط جسمانی فرد بستگی دارد. برخی از افراد در معرض خطر بیشتری از حفره های دندانی یا بیماری لثه قرار دارند که این گروه بیشتر اوقات نیاز به جرم گیری دارند.

چرا باید دندان ها را جرم گیری کنیم؟

پس از جرم گیری دندان

ممکن است دهان شما پس از جرم گیری، احساس درد و حساسیت کند. حتی برخی از بیماران چند روز تورم یا خونریزی را تجربه می کنند. دندانپزشک شما ممکن است یک خمیر دندان بی حس کننده را برای کمک به کاهش این ناراحتی پیشنهاد کند.
همچنین ممکن است بعد از انجام کار، از دهانشویه تجویز شده استفاده کنید تا لثه ها تمیز شود. بسیار مهم است که شما از اقدامات صحیح مسواک زدن و نخ دندان پس از جرم گیری استفاده کنید تا مانع از ایجاد مجدد پلاک ها در آن بخش ها شوید.
برای معاینه دندان های شما، دندانپزشک شما باید وقت معاینه بعدی را تعیین کرده و مطمئن شود که دهان شما به درستی بهبود می یابد. جرم گیری دندان ها یک روش درمانی بسیار متداول می باشد. بنابراین اگر دندانپزشک شما این روش را توصیه کند تنها نیستید. برنامه ریزی دندانپزشکی در صورت نیاز می تواند به شما در نبرد با جرم دندان و حفظ دهان تمیز کمک کند. اگر دندانپزشک شما اعلام کرد که به تمیز کردن عمیق احتیاج دارید، در برنامه ریزی قرار ملاقات تردید نکنید. نتیجه یک لبخند تازه تر است که مطمئناً از آن لذت خواهید برد.

دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم