لیفت لثه

خط لثه هر فردی با دیگری متفاوت است. برای بعضی افراد بالا، بعضی ها پایین و برای بعضی ها هم بین این دو حالت است. حتی ممکن است برای تعدادی از افراد نا هموار باشد. اگر از خط لثه خود خجالت می کشید، راه های زیادی برای عوض کردن آن وجود دارد. لیفت لثه، یا به اسامی دیگر شکل دهی لثه یا جینجیو پلاستی، یکی از راه هایی است که می توان به کمک آن به خط لثه شکل دوباره داد. در بعضی از موارد، دندان پزشک شما نیز ممکن است لیفت لثه را به شما پیشنهاد کند. به خصوص در شرایطی که مشکلاتی که با لثه خود دارید به سلامت دهان و دندان شما آسیب بزند.  اما سوال اصلی این است که لیفت لثه دقیقا شامل چیست؟
در این مقاله توضیح داده می شود که لیفت لثه چیست، توسط چه کسی، چگونه و چه زمانی انجام می شود و دوران بهبودی چگونه است.

متخصص لیفت لثه

لیفت لثه روشی است که توسط یک متخصص دندان پزشکی یا متخصص پریودنتیست انجام می شود و لثه شما را مجددا تغییر داده یا دوباره شکل می دهد. بسیاری از دندان پزشکان عمومی و پریودنتیست ها (متخصصان لثه) می توانند روش لیفت لثه را انجام دهند. از دندانپزشک خود در مورد دانش و تجربه اش در مورد متخصصین استفاده کنید. این یک روش داخلی است که به طور معمول در یک بازدید انجام می شود.

در بعضى بيماران هنگام لبخند زدن به دليل كوتاهى طول تاج دندانها حجم زيادى از بافت لثه اى ديده ميشود كه نازيبا ميباشد. در اين افراد، متخصص لثه با شناختى كه از آناتومى ساختار لثه دارد با افزايش طول تاج دندانها لبخند فرد را زيباتر ميكند.

لیفت لثه چگونه است؟

مراحل لیفت لثه شامل قطع یا از بین بردن بافت اضافی لثه در اطراف دندان ها است. اگر دچار پس رفت لثه هستید، این روش شامل ترمیم بافت لثه نیز هست.
در اکثر مواقع، لیفت لثه یک گزینه انتخابی است. این به آن معنی است که از نظر پزشکی و درمانی موردی اورژانسی و مهم ندارد. در واقع، این عمل برای بهتر کردن حالت لثه، دندان و یا لبخند انجام می شود. ولی باز هم زمان هایی وجود دارد که دندان پزشک به شما به علت دلایل سلامتی دهان و دندان پیشنهاد این عمل را بدهد.

جراحى افزايش طول تاج در ناحيه دندانهاى قدامى به منظور زيبايى، را جراحى ليفت لثه يا افزايش طول تاج استتيك مى نامند. در اين جراحى با برداشت بافت اضافى لثه و افزايش سطح قسمتى از دندان كه در هنگام لبخند زدن ديده مى شود، لبخند فرد جوانتر و شادابتر ميگردد. ماندگارى اين درمان و قرينگى لثه دو سمت نيازمند دقت و تسلط به درمان مى باشد.

لیفت لثه

در چه زمانی لیفت لثه از نظر پزشکی مورد نیاز است؟

در اکثر مواقع، لیفت لثه برای اهداف زیبایی انجام می شود. اما زمان هایی وجود دارد که یک ضرورت پزشکی است.
اگر بیماری پریودنتال دارید، کانتورینگ یا لیفت لثه یک راه حل درمانی برای شما است. ولی دندان پزشک شما همه تلاشش را می کند تا این بیماری لثه را با روش های غفیر جراحی بر طرف کند. این روش ها عبارت اند از استفاده از قرص آنتی بیوتیک برای کشتن باکتری ها و یا عفونت. یا این که از تمیزی دندان برای برگرداندن سلامتی لثه استفاده می کند. ممکن است برای بازگرداندن بافت آسیب دیده استخوان و لثه به یک روش ترمیم احتیاج داشته باشید.
کانتورینگ یا لیفت لثه ممکن است بخشی از این فرآیند باشد و اگر اینطور باشد و این لیفت به دلیل پزشکی است، بیمه شما تمام یا بخشی از هزینه درمان را پرداخت می کند.

لیفت لثه شامل چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد، لیفت لثه یک عمل داخلی است و در اکثر مواقع فرد در طول عمل به هوش است و فقط برای بی حس کردن لثه از بی حسی موضعی استفاده می کند.
در حین عمل، دکتر از یک لیزر بافت نرم یا چاقوی جراحی کوچک استفاده میکند تا بافت اضافی لثه را از بین ببرد و به خط لثه شکل دوباره بدهد قسمت های بیشتری از دندان را نمایان کند. ممکن است از بخیه ها برای نگه داشتن بافت لثه استفاده بشود.
اگر لثه های شما پس رفت کرده باشند و این عمل شامل اضافه کردن لثه باشد، دکتر از بخش های دیگر، مانند سقف دهان جدا می کند. در این عمل، بافت جدا شده در محل مورد نظر دور دندان نگه می دارد تا خط لثه را بلند تر کند و دوباره بسازد. طول عمل بسته به زمان مورد نیاز برای لیفت و شکل دهی متفاوت است اما در کل، لیفت لثه یک تا دو ساعت وقت می گیرد.

آیا لیفت لثه درد دارد؟

قبل از شروع عمل، به شما بی حسی موضعی داده می شود. این عمل بی حس شدن لثه را به دنبال خواهد داشت، پس در طول عمل هیچ دردی حس نمی کنید. ولی بعد از عمل، باید توقع حساسیت و درد داشته باشید و این حس ها بسته به این است که چه مقدار از لثه شما دوباره شکل داده شده است. بعد از عمل، دکتر ممکن است مسکن برایتان تجویز کند. اگر هم خواستید می توانید از قرص های مخصوص درد بعد از عمل مانند استامینوفن (Tylenol) و یا ایبوپروفن (Advil) استفاده کنید.

 لیفت لثه چگونه است؟

دوران نقاهت لیفت لثه چگونه است؟

لیفت لثه شامل چند وقت استراحت می شود ولی بهبود کامل روز ها و یا هفته ها زمان می برد. این زمان بستگی به نوع عمل دارد. شاید احتیاج داشته باشید تا فعالیت روزانه خود را برای یکی دو روز به شدت کاهش دهید و این بستگی به حال شما و مقدار حساسیتی که ممکن است داشته باشید دارد.
از آن جایی که لثه و دهان شما اوایل امکان دارد حساس باشد، بهتر است ازغذا های نرم مانند سوپ، ماست یا ژله استفاده کنید. پزشک دستورالعمل های غذایی بعد از عمل را به شما ارائه می دهد و همچنین به شما اطلاع می دهد که در صورت بهبودی، غذاهایی وجود دارد که باید از خوردن آن ها جلوگیری کنید. معمولا چند روز یا یک هفته بعد از عمل، قرار ملاقات پیگیری خواهید داشت. پزشک برای بررسی نحوه بهبودی و بررسی علائم عفونت، لثه های شما را معاینه می کند.

دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم