سیلر دندان چیست

سیلر دندان ماده چسبناکی است که هنگام پرکردن ریشه دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر سیلر ماده ای است که حاوی زینک اکساید بوده و پر کننده دائمی برای کانال های ریشه دندان می باشد. سیلرها علاوه بر زینک اکساید حاوی باریم سولفات، اوژنول و رادیوپاسیدی هستند. سیلرهای دندان طیف وسیعی از رنگ را شامل می‌شوند و قادرند با رنگ طبیعی دندان ها همسان شوند. به گونه ای که برای تمامی تکنیک های آبچوراسیون مناسب هستند. سیلرها هیچ تغییری در حجم و ابعاد دندان‌ها ایجاد نکرده و بعضی از آنها می‌توانند به تنهایی با گوتا پرکا ترکیب و مورد استفاده قرار گیرند.

سیلر اندو چیست

سیلرهای اندو کارایی ویژه ای در این راه دارند که جزو پرکاربردترین ماده‌های چسبناک در رشته دندانپزشکی شناخته می شوند. از مهمترین کاربردهای سیلر های دندان می‌توان به چسبیدن گوتا پرکا هنگام پر کردن کانال های ریشه، افزایش حجم در کانال ها و همچنین پر کردن دندانهای شیری و دائمی اشاره کرد. این سیلرها حاوی ویسکوزیته مطلوب بوده و باریم سولفات آنها ویژگی منحصر به فردی به آنها بخشیده است.

آشنایی با بهترین سیلر دندانپزشکی

میزان چسبندگی سیلر به عاج دندان بسیار مهم بوده و استحکام کششی باند بین سیلر عاج دندان از مهمترین نشانه‌های مرغوبیت سیلر می باشد. سیلرهای 26AH و Dorifill از مرغوب ترین سیلرهای موجود در بازار بوده و استفاده از آن ها بین دندانپزشکان بسیار رایج است. سیلرهای ۲۶ah ساخت کشور سوئیس بوده و ماده‌ای کارآمد برای پوشش دادن کانال ریشه دندان هستند.

آشنایی با بهترین سیلر دندانپزشکی

کاربرد سیلر در دندانپزشکی

سیلرها نقش اساسی در آبچوره کردن دندان ها دارند. به طوری که گوتا پرکا نمی‌تواند به تنهایی این وظیفه را بر عهده بگیرد. سیلر ها قادرند کانال های ریشه دندان را به خوبی پر کرده و آسیب‌های جدی وارد شده بر آنها را برطرف کنند. توجه داشته باشید که مهارت پزشک در نحوه استفاده از سیلرها بسیار مهم بوده و در غیر این صورت ممکن است دندان های شما دچار آسیب‌های بیشتری شود.

آشنایی با انواع سیلرها

  • سیلرهای BC (برسلر): این سیلرها تحت عنوان سیلرهای بیوسرامیک استاندارد طلایی به فروش میرسند. نمونه های خمیری این سیلرها در جراحی های آپیکو و ترمیمی ریشه دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سیلر ماروچی: این سیلر جزو سیلرهای غیر زرینی بوده و در بازار ایران به طور گسترده عرضه می شوند. این سیلرها به جای سیمان پرتلند از ماده‌ای به نام پوزولان ساخته می‌شوند. پوزولان نوعی پوکه آتشفشانی است که در برخی از بتن‌ها به کار می‌رود. روش ساخت آن باعث شده است تا استحکام نهایی آن حتی از بتن و پرتلند نیز بیشتر باشد.
  • سیلر MTA fillapex: این ماده ساخت کشور برزیل بوده و یکی از معدود سیلرهایی است که در آن از ماده MTA استفاده شده است. 13 درصد از ماده تشکیل دهده آن شامل MTA می‌شود. البته 50 درصد از آن از رزین سالیسیلات تشکیل شده است که در نوع خود جالب و منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید که در انتخاب کلینیک خود حتما نهایت دقت را به خرج دهید. متاسفانه برخی از دندانپزشکان از ماده های نامرغوب استفاده کرده و همین امر می‌تواند دندان های شما را با آسیب های جدی مواجه کند. در کلینیک مانادنت تمامی خدمات دندانپزشکی با بهترین کیفیت در انجام امور درمانی و زیبایی و همچنین استفاده از مواد مصرفی مرغوب، انجام می شود.

نوشتن دیدگاه
دریافت تخفیف 15% درصدی مانادنت ویژه مراجعه کنندگان از طریق سایت
شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17 و پنجشنبه ها 8 الی 13 آماده پاسخگویی به شما هستیم